Agenda

View Agenda as PDF

GeoJam Schedule

 

Pre-conference – Tuesday, February 12

  • 8:00am – 12:00pm Disaster Preparedness and Resiliency – TJ Abbenhaus
  • 8:00am – 12:00pm Getting Started with the ArcGIS API for Python – Scott Moore
  • 12:00pm – 1:30pm Lunch on Own
  • 1:30pm to 5:30pm Migration to ArcGIS Pro – TJ Abbenhaus
  • 1:30pm to 5:30pm Esri Application Configuration: Creating Apps with Minimal to No Custom Coding – Scott Moore

Wednesday – Februrary 13

  • 8:00am – 12:00pm The Last Frontier of State Plane: Defining SPCS2022 in Alaska – Michael Dennis
  • 8:00am – 12:00pm Geospatial Data Quality and Accuracy: The State-of-Practice – Qassim Abdullah
  • 10:00am – 12:00pm Aerial Acquisition Decisions: Full Scale vs. UAV – Andres Vargas
  • 8:00am – 5:00pm Esri Hands-On Learning Lab

12:00pm – 1:30pm Keynote Lunch – Dave Maune

  • 1:30pm – 3:00pm Life after Statewide Digital Mapping Initiative: Deciding the Next Big Data Layer for Alaska – Panel, Jon Roder, Moderator
  • 1:30pm – 5:30pm Topobathy in Alaska: Planning, Processing and Products – Russ Faux and Lara Heitmeyer
  • 1:30pm – 3:00pm GeoJam Room 1
  • 3:30pm – 5:00pm GeoJam Room 2

5:30pm – 8:30pm Welcome and Icebreaker Reception

Thursday – February 14

  • 8:00am – 5:00pm GeoJam Room 1
  • 8:00am – 3:00pm GeoJam Room 2
  • 8:00am – 5:00pm Esri Hands-On Learning Lab
  • 8:00am – 12:00pm sUAS PART 107 Regulations and Unmanned Survey Best Practices – Ryan Marlow
  • 8:00am – 12:00pm Interior Board of Land Appeals – Steve Parrish
  • 12:00pm – 1:30pm AAUG/URISA Annual Lunch
  • 1:30pm – 3:00pm Alaska’s Continuous GNSS Network – What’s In a Base Station? – Nicole Kinsman
  • 1:30pm – 3:30pm Discrepancies in the GLO/BLM Records – Steve Parrish
  • 3:30pm – 5:30pm John Benson & Crew 1874-1879 – Steve Parrish
  • 3:30pm – 5:30pm 2018 Earthquake Response – Panel, Jon Roder, Moderator
  • 5:30pm – 9:00pm ASMC Awards Banquet

Friday – February 15

  • 8:00am – 12:00pm ASPLS Annual Meeting
  • 8:00am – 5:00pm GeoJam Room 1
  • 8:00am – 5:00pm GeoJam Room 2
  • 8:00am – 3:00pm Esri Hands-On Learning Lab
  • 8:00am – 3:00pm North Slope Lidar Workshop – Charlie Barnwell
  • 8:00am – 12:00pm Defensible Settlement Monitoring and Ancient Survey Methods – Ben Peterson
  • 12:00pm – 1:30pm ASPRS Annual Lunch
  • 12:00pm – 1:30pm Alaska Section AAGS Lunch
  • 1:30pm – 3:00pm SFM vs. Laser Scanning: A Battle of Two Technologies – Gennady Gienko
  • 3:30pm – 5:30pm ASMC Town Hall